Kampanya ve ürünler hakkında iletişim kanalları yoluyla haberder olmak istiyorum
Size özel teklifler ve kampanyalar belirttiğiniz iletişim kanalı yolu ile tarafınıza iletilecektir.

OCAK 2014 BASIN BÜLTENİ

Bülteni İndir

 

Çilek’ten Karne Heyecanı Yaşayan Çocuklara ve Ailelere Tavsiyeler

Hem çocukların hem de ailelerin hayatındaki en önemli ve heyecanlı dönemlerinden biri de karnelerin alındığı gün. Ebeveynleri çocuklarının karneleri nasıl olursa olsun onların yanlarında olması gerektiği konusunda uyaran Çilek Mobilya Ücretsiz Aile Rehberlik Hattı Danışmanı Uzman Klinik Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü, yarıyıl tatili için hem çocuklara hem de ailelere çeşitli önerilerde bulunuyor.

 

Çocukların öğrencilik hayatları boyunca yaşadıkları en heyecanlı günlerden biri olan karne günü bazıları için coşku, sevinç ve gurur duygusu yaratırken, bazıları için de üzüntü verici olabiliyor. Çocukların bu önemli gününde ailelere tavsiyelerde bulunan Çilek Mobilya Ücretsiz Aile Rehberlik Hattı Danışmanı Uzman Klinik Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü, aileleri öncelikle çocuklarını başkalarıyla kıyaslamamaları konusunda uyarıyor.

 

Çocuğunuzun Karnesi İle Barışık Olun

 

Çocuklarının karnesi nasıl olursa olsun öncelikle ailelerin bununla barışık olması ve ebeveynlerin her koşulda çocuklarını desteklemeleri gerektiğini söyleyen Yeşim Yaşa Görgülü; karnesi kötü olan çocuklara aşırı tepki gösterilmemesi ve aşağılayıcı ifadelerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

 

Çocuğunuzu Başkalarıyla Kıyaslamayın

 

Çocuğunuzu başka çocuklarla, arkadaşlarıyla veya kardeşleriyle kesinlikle kıyaslamayın. Böyle bir tutumun çocuğu utandırmaktan başka bir işe yaramayacağını vurgulayan Görgülü, bu durumun çocukta sevilmenin ve sayılmanın sadece başarısıyla ilintili olduğu yönünde bir algı oluşturacağını bunun da ilerideki ilişki kurma şekillerinde olumsuz bir etki yaratacağını ifade ediyor.

 

Çocuklarınızın Yetenek ve Becerilerini de Dikkate Alın

 

Çocuğunuzun notları düşükse onu sözlerinizle rahatlatın ve ikinci yarıyılda notlarını düzeltmesi için ona yol gösterin. Bu yolu gösterebilmek için de çocuğunuzun yeteneklerini, becerilerini ve ilgi duyduğu alanları dikkate alın. Bu nedenle çocukla tüm eğitim yılı boyunca ilgilenilmeli, okuldaki gelişimi takip edilmeli, öğretmeniyle birebir iletişim içinde olunmalı. Kısacası aileler çocuklarını çok iyi tanımalılar.

 

Tatili Tatil Gibi Yaşamasına İzin Verin

 

<span style="font-size: 19pt; font-wYarıyıl tatili çocuklar için ara vermek, nefes almak, enerji toplamak ve dinlenmek için bir fırsattır. Bu zamanı çocukların derslerini toparlaması için sadece çalışacakları bir süre olarak görmeyerek; dinlenmelerine ve eğlenmelerine müsaade edilmesi gerektiğini söyleyen Yeşim Yaşa Görgülü, çocukların böylece ikinci yarıyıla daha istekli ve motivasyonu yüksek bir şekilde başlayacaklarını belirtiyor.

 

Derslerden Kopmaması İçin Konu Tekrarı Yapılabilir

Yarıyıl tatilinde çocukların derslerden tamamıyla kopmaması için hafif bir program oluşturulup belli ders ya da konuları tekrar etmesine yönelik çalışmalar yapılabilir. Özellikle bu dönemde çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmak için ders dışında ilgi duyduğu konulardaki kitapları okuma yönünde alıştırmalar yapılabilir.

www.cilek.com

www.facebook.com/cilekodasi

www.twitter.com/cilekodasi

 

 

Bilgi için;

HİLAL ÖZLEM ABUŞOĞLU

FM Data İletişim Danışmanlığı

Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. No:38 G-Plus B Blok

Kat:7 Daire: 100 Güneşli, İstanbul

Tel: 0212 662 78 00

GSM: 0535 549 07 92

hilalozlem@data-iletisim.com

www.data-iletisim.com