Kampanya ve ürünler hakkında iletişim kanalları yoluyla haberder olmak istiyorum
Size özel teklifler ve kampanyalar belirttiğiniz iletişim kanalı yolu ile tarafınıza iletilecektir.

OCAK 2014 BASIN BÜLTENİ

Bülteni İndir

 

Çocuğa Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Ailelerin çocukları ile yaşadığı en önemli geçiş dönemlerinden biri de çocuğa tuvalet alışkanlığının kazandırıldığı zaman. Tuvalet alışkanlığı kazanmanın çocuğun gelişiminde önemli olduğunu ifade eden Çilek Ücretsiz Aile Rehberlik Hattı Danışmanı Klinik Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü, çocuklara tuvalet eğitiminin 18. veya 20. Aylarda başlatılmasını ve 2-3 yaşlarında sonlandırılması gerektiğini söylüyor.  

 

Çocukların tuvalet alışkanlığını edinmesi hem çocuğun kendisi hem de ebeveynler için önemli bir gelişimsel aşamanın tamamlanması anlamına geliyor.  Tuvalet eğitimi sırasında anne ve babaların dikkat etmesi gereken konulara değinen Klinik Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü ailelere bu konuda yol göstererek yönlendirmelerde bulunuyor.

 

Tuvalet Eğitiminin Zamanlaması Çok Önemli

Çocuklar tuvalet alışkanlığını kazanmaya gelişimsel olarak hazır oldukları zaman başlamalı. Yani bağırsaklarının veya mesanesinin farkında olması, idrarını tutması ve söylenenleri anlayabilmesi gibi temel taşlar yerine oturmuş olmalı. Her çocuğun gelişim sürecinin farklı olduğu belirten Yeşim Yaşa Görgülü tuvalet eğitiminin 18. – 20. aylardan başlayarak 2 - 3 yaşlarına kadar tamamlanabileceğini belirtiyor. Zamanından önce tuvalet eğitimine zorlama ise çocuklarda bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. O nedenle tuvalet eğitimde, çocuklar arasındaki bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak ısrarcı ve zorlayıcı olunmamalıdır.  

Ebeveynlerin çocuklarının gündelik hayatını izleyerek tuvalet eğitimi için uygun zamanını anlayabileceklerini ifade eden Yeşim Yaşa Görgülü dikkat edilmesi gereken gelişimsel ve davranışsal önkoşulları ise şöyle sıralıyor:

  • Çocuğun tuvaleti geldiğinde farkına varabiliyor olması, konuşmaya tam başlamamış olsa bile işaretle anlatabiliyor olması
  • Çocuğun idrarını tutabilmesi ve bunun için kaslarının yeterince gelişmiş olması
  • Çocuğun lazımlık, kuru, ıslak, çiş, kaka vb. kavramları anlıyor ve söylüyor olması 
  • Çocuğun ıslak ve kirli bezden rahatsızlığını göstermesi
  • Gün boyunca çocuğun alt bezinin en az iki-üç saat kuru kalması
  • Çocuğun tuvaletin, tuvalete yapılması gerektiğiyle ilgili farkındalığı kazanmış olması ya da kazanmaya açık olması
  • Çocuğun bağırsak faaliyetlerinin düzenli hale gelmesi ve önceden yaklaşık olarak tahmin edilebiliyor olması
  • Çocuğun lazımlık veya oturağa ilgi gösteriyor olması
  • Çocuğun iç çamaşırı giymek istiyor olması

 

 

 

Tuvalet Hakkında Farkındalık Yaratın

Tuvalet eğitimine başlanmadan önce bu konuda farkındalık yaratılması gerektiğini söyleyen Yeşim Yaşa Görgülü, bu konuda anne babaları çocukları ile tuvalet kavramı hakkında konuşarak hazırlamaları konusunda uyarıyor. Bu süreçte ebeveynler çocuklarının altını banyoda değiştirebilir, artık bez kullanmayacağını sizler gibi tuvaleti kullanacağını ve tuvaleti geldiğinde söylemesi gerektiğini anlatarak çocuklar hazırlanılabilir.

 

Çocuk Zorlanmamalı, Hazır Olduğu Zaman Beklenmeli

Tuvalet eğitimi sırasında anne ve babaların dikkat etmesi gereken konulara da değinen Yeşim Yaşa Görgülü, başlangıçta çocuğun anne-baba ile birlikte tuvalette bulunarak lazımlık mı yoksa klozet mi kullanılacağına karar verilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu süreçte eğer lazımlık kullanılacaksa lazımlığın çocuğun boyuna uygun olması ve ayaklarının yere değmesine özen gösterilmeli. Bu aşamalarda çocuğun korkuları varsa, lazımlığa oturmak istemiyorsa, kesinlikle zorlanmamalı, hazır olduğu zaman beklenmelidir. Önemli olan çocuk ya da anne için uygun olan bir zamanda değil, dışkı ve idrarın beklenebileceği saatlerde tuvalete oturtulmalısıdır. Örneğin; sabah kalktığında, bir şeyler içtikten bir süre sonra, yemeklerden sonra ve tuvaleti geldiğine dair belirtileri fark ettiğinizde, çocuğu lazımlığa oturmaya teşvik edin. Sifonu çocuğa çektirin, “güle güle” gibi kelimelerle kakasının nereye gittiğini görmesi sağlayın. Ancak bazı çocuklar sifon sesinden korkabilir, öyleyse kesinlikle zorlamayın. 

 

Kutlayarak Kazandığı Alışkanlığı Pekiştirin

Çocuk tuvaletinin geldiğini haber verdiğinde, lazımlığı kullanmaya ihtiyacı olduğunu söylediğinde mutlaka kutlanması gerektiği konusunda uyaran Yeşim Yaşa Görgülü ailelerin memnuniyetlerini gülümseme, sarılma, alkış, tezahürat ile göstererek, yerleşmesini istedikleri davranışların içten, tutarlı ve samimi geri bildirimler ve takdir ile pekiştireceğini belirtiyor.  

 

Çıkarılması Kolay Giysiler Tercih Edin

Bu dönemde çocuğa rahat ve kolay çıkartılabilen giysiler giydirilmesi konusunda uyaran Yeşim Yaşa Görgülü, çocukta tuvalete girmeden önce alt giysisinin çıkarılması gerektiği bilincinin oluşturulması ve çocuğa iç çamaşırını ve kıyafetlerini indirip çekme becerisinin kazandırılması gerektiğini vurguluyor. Ebeveynler tuvalet sonrası temizlik alışkanlığı için de çocuklara mutlaka tuvaletten sonra giyinmeyi ve ellerini yıkamayı da göstererek öğretmeli.

 

Eğitim Süreci Gece ve Gündüz Paralel Olarak Devam Etmeli

Çilek Ücretsiz Aile Rehberlik Hattı Danışmanı Yeşim Yaşa Görgülü, gündüz eğitimi başarılı olduktan sonra gece eğitimi başlamasını öneren görüşler olmasına rağmen bu konuda gündüz ve gece tuvalet konusunda farklı süreçlerin devam etmesinin çocuğun zihnini karıştırabileceğini söyleyerek tuvalet eğitimi sürecinin gece ve gündüz paralel olarak devam etmesi gerektiğini belirtiyor. Böylece çocuklar gündüz bezle vedalaşırken gece tekrar bezlenerek şaşırmayacaktır.

www.cilek.com

www.facebook.com/cilekodasi

www.twitter.com/cilekodasi

Bilgi için;

Data İletişim Danışmanlığı

Hilal Özlem Abuşoğlu

0 535 549 0792

hilalozlem@data-iletisim.com