Kampanya ve ürünler hakkında iletişim kanalları yoluyla haberder olmak istiyorum
Size özel teklifler ve kampanyalar belirttiğiniz iletişim kanalı yolu ile tarafınıza iletilecektir.

ŞUBAT 2014 BASIN BÜLTENİ

Bülteni İndir

Çocuklardaki Öğrenme Güçlüğü Aile ve Uzman İşbirliği ile Çözülmeli

Öğrenme, insan hayatı boyunca devam eden, gelişimsel ve bireysel özelliklere göre gerçekleşen kapsamlı bir süreçtir. Öğrenme bozukluğunun çocuklarda duygusal ve davranışsal sorunlara neden olduğunu belirten Çilek Ücretsiz Aile Rehberlik Hattı danışmanı uzman klinik psikolog Yeşim Yaşa Görgülü öğrenme bozukluğunun nedenleri paylaşarak çözüm önerilerinde bulunuyor.

Öğrenme bozukluğu, çocukluk yaşlardan itibaren görülen ve yaşamı zorlaştıran sorunlardan biridir. Öğrenme bozukluğunun bilgiyi edinme ya da bu bilgiyi ifade etmede zihinsel süreç bozukluğu olduğunu ifade eden Çilek Ücretsiz Aile Rehberlik Hattı Danışmanı Uzman Klinik Psikolog, Yeşim Yaşa Görgülü, bu durumun çocukta duygusal ve davranışsal problemlere de neden olduğunu bununda, özellikle çocuğun sosyal hayatını da zorlaştırdığını söylüyor. 

Öğrenme Zorluğunun Farklı Nedenleri Var

Öğrenme ile ilgili zorlukların pek çok farklı nedenden kaynaklandığını söyleyen Yeşim Yaşa Görgülü, öğrenme bozukluğu olan çocuğun zekâsının normal ya da normalin üzerinde olduğunu belirtiyor. Görgülü, zekâ geriliği, psikiyatrik sorunlar, kronik hastalıklar, ortopedik özürler, görme ve işitme gibi duyusal özürler, aile içi çatışmalar; hatalı anne-baba tutumları, okul değiştirme, kardeş doğumu gibi yaşamsal olaylar; sosyo-kültürel yetersizlikler ve okul-öğretmen-eğitim programı gibi çevresel sorunları öğrenme ile ilgili zorlukların en önemli nedenleri arasında sıralıyor.

 

Genelde Okuldaki Başarısızlıkla Ortaya Çıkıyor

Bazı çocuklar, bilgiyi edinirken zorluklar yaşayabiliyor ve çocuğun öğrenme ile ilgili yaşadığı bu zorluk, aile için genellikle okul başarısızlığı ve okula uyum sorunları ile görülen problemlerle ortaya çıkıyor. Aile içinde çocukların okul başarısının oldukça önemli olduğunu belirten Yeşim Yaşa Görgülü, bu bozukluğun aile ya da öğretmeler tarafından zor algılandığını söylüyor.

 

Gözlem ve Doğru Sorularla Sorunun Nedeni Saptanmalı

Çocuklarda öğrenme bozukluğunun genellikle gözden kaçtığını, hatta çoğu zaman çocuğun tembel, isteksiz ve ilgisiz olarak nitelendirildiğini söyleyen Yeşim Yaşa Görgülü, öğrenmede yaşadığı bu zorlukların nedeninin, çocuğun çok iyi gözlemlenmesi ve bu konuya yönelik doğru soruların sorulmasıyla anlaşılabileceğini vurguluyor. Bu konudaki bir uzman ve aile işbirliği ile sorun saptanarak, uygun bir yöntemle çocuğun bu güçlüğün üstesinden gelmesi sağlanmalıdır.

 

Dönemsel Olarak Farklı Belirtileri Var

Öğrenme bozukluğunun dönemsel olarak farklı belirtileri olduğunu söyleyen Yeşim Yaşa Görgülü, bunları okul öncesi dönem ve ilkokul dönemine ilişkin belirtiler olarak ikiye ayırıyor. Okul öncesi belirtilerde konuşma bozuklukları, büyük-küçük, ince-kalın, gibi zayıf kavram gelişimi, sayıları, alfabeyi ve haftanın günlerini öğrenmede güçlük, beceriksizlik ve sakarlık gibi durumları sıralarken, okul dönemimde ise daha çok akademik başarısızlık, okuma ve yazmayı öğrenmede güçlük ve çarpım tablosu ve dört işlem gibi aritmetik becerilerdeki sorunların öne çıktığını söylüyor.

 

Sosyal Hayatı Olumsuz Etkiler

Özellikle çocukların sosyal hayatını olumsuz etkileyen bu durum, çocukların kendilerini değersiz, güvensiz ve kötü hissetmelerine neden olabiliyor. Bu durumda çocukların zeki olmadıklarını düşünerek içe kapanma, bezginlik ve alınganlık gibi davranışlar sergilemelerine neden olur.

 

www.cilek.com

www.facebook.com/cilekodasi

www.twitter.com/cilekodasi

Bilgi için;

 

HİLAL ÖZLEM ABUŞOĞLU

FM Data İletişim Danışmanlığı

Tel: 0212 662 78 00

Gsm: 0535 549 0792

E-mail:hilalozlem@data-iletisim.com

www.data-iletisim.com