Kampanya ve ürünler hakkında iletişim kanalları yoluyla haberder olmak istiyorum
Size özel teklifler ve kampanyalar belirttiğiniz iletişim kanalı yolu ile tarafınıza iletilecektir.

EYLÜL 2014 BASIN BÜLTENİ

Bülteni İndir

 

Çilek, “Alfa Ödülleri”nde Online Şikayetleri En İyi Yöneten Mobilya Markası Seçildi

 

Müşteri memnuniyetini çalışmalarının temel prensibi olarak belirleyen Çilek, Türkiye’de Online Şikayet Yönetimi konusunda ilk kez düzenlenen “Alfa Ödülleri”nde mobilya sektöründe birinci oldu.  

Müşteri memnuniyetini temel ilke edinen Çilek,  Türkiye’de Online Şikayet Yönetimi konusunda Marketing Türkiye dergisi, Marketing Management Institute, Sikayetvar.com ve Method Research işbirliğinde ilk kez gerçekleştirilen Alfa Ödülleri’nde 55.6 Şikayet Yönetimi Başarı Puanı ile en başarılı mobilya markası seçildi.

 

Mobilya Sektöründe Şikayet Yönetimini En İyi Şekilde Gerçekleştiren Marka

Şikayetin çözümünden, verilen hizmetin kalitesine kadar pek çok konuda müşteri memnuniyeti ölçümlenerek, sonuçlarının ortaya konulduğu yarışmada Çilek, 10 farklı sektörde faaliyet gösteren 250’den fazla marka arasında Şikayet Yönetimini en başarılı şekilde gerçekleştiren mobilya markası olarak ödüllendirildi.

 

Müşterilerinin İsteklerine %100 Dönüş Sağlıyor

Müşteri memnuniyetini en üst seviyede karşılayan Çilek, müşterilerinin istek ve beklentilerine %100 oranında geri dönüş sağlarken, en fazla 31 saat içinde sorunu çözüyor. Mobilya sektörü genelinde bu oranlara bakıldığında; şikayeti cevaplama süresinin ortalama 129 saat, şikayete dönüş oranının ise %79 olduğu görülüyor.

 

Müşteri Memnuniyeti Temel Prensibimiz

Hizmet vermeye başladıkları ilk andan itibaren müşteri memnuniyetini ön planda tuttuklarını vurgulayan Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, “Çilek Mobilya olarak müşteri memnuniyetini çalışmalarımızın temel prensibi olarak belirledik. Kalite anlayışımız çerçevesinde ürün ve hizmetlerimizden duyulan memnuniyete  büyük önem veriyoruz. Amacımız müşterilerimizle uzun vadeli ilişkiler kurarak, marka sadakatini oluşturabilmek.” dedi.

 

www.cilek.com

www.facebook.com/cilekodasi

www.twitter.com/cilekodasi

 

 

Bilgi için;

Data İletişim Danışmanlığı

Hilal Özlem Abuşoğlu

0 535 549 0792

hilalozlem@data-iletisim.com