Kampanya ve ürünler hakkında iletişim kanalları yoluyla haberder olmak istiyorum
Size özel teklifler ve kampanyalar belirttiğiniz iletişim kanalı yolu ile tarafınıza iletilecektir.

Çocuğunuz Kendi Odasına Sahip Olmalı

Bebekler ebevyn odasından ne zaman ayrılmalı?

 

Çocukların kendi odalarında uymaları gelişimleri açısından oldukça önemli. Bebek odalarının ne zaman ayrılması gerektiği ise anne ve babaları ilgilendiren sorunların başında geliyor.

 

Bebek odalarının ayrılması konusunda uzmanlar farklı fikir belirtse de bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimi, anne ve babanın bu süreçteki algı ve tutumları burada belirleyici oluyor.

 

Bebeğin odasının ayrılmasında alt ve üst sınır belirlenmeli

 

Anne ve babaların "Uyurken bebeğime bir şey olur mu?", "Bebeğim ağlarsa onu duyabilir miyiz?" gibi kaygıları vardır. Bu gibi nedenlerden dolayı anne ve babalar ilk iş olarak bebeklerinin beşiğini kendi odalarında olmasına karar verirler. Bu durum hem kendilerini rahatlatır, hem de bebeğin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamakta etkili olur. Bu nedenlerden dolayı "bebeklerin odaları şu aydan sonra ayrılmalıdır" gibi kesin bir ifade kullanmaktansa, odayı ayırmada bir alt ve üst sınır belirlemek daha anlamlıdır.

 

Bebeğin beslenme ve psikolojik durumu odanın ayrılmasında önemli

 

Bebeğin odasının ayrılmasına karar verirken düşünülmesi gereken konulardan biri beslenmedir. Şayet bebek ilk 6 ayda sadece anne sütü, 6'ncı aydan itibaren anne Çilek Beşik White sütü ile birlikte ek gıda ile besleniyorsa, 12'nci aydan sonra oda ayrılabilir. Bebek, anne sütü almıyorsa, odanın 3 aylıktan itibaren dahi ayrılmasında sakınca yoktur.

 

Beslenmenin yanı sıra çocuğun psikolojik gelişimi açısından ilk 1 yıl çok önemlidir. Terapist ve teorisyen Bowbly'nin bağlanma kuramına göre ihtiyaçları zamanında ve tutarlı bir şekilde karşılanan bebek kendine ve dış dünyaya ilişkin olumlu bir benlik algısı geliştirmektedir. Yani bu dönemde:
bebeğin anne ve baba ile aynı odada yatması;
onların varlığını ve sevgisini yakından hissetmesi;
ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde giderilmesi;
bebeğin temel güven duygusunun gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Bebeklerin odalarının ayrılmasında üst sınır ise 2-3 yaş dolaylarında olmalıdır.

 

Bebekleri ebeveyn yatağında yatırmayın

 

Bebekleri kendi yataklarında yatırmak bazı anne ve babalar tarafından tercih edilse de, Softy Büyüyen Bebek Karyolası (75x114 & 75x160 cm) burada önemle dikkat edilmesi gereken çocuğun güvenliğidir. Bazı istatistiklere göre ebeveyn yatağında yatırılan iki yaşın altındaki çocuklardan her yıl 60'ı kaybedilmektedir. O nedenle ebeveyn odasındaki bebeği, kendi beşiğinde yatırmaya dikkat etmelidir. Unutmamalıdır ki bebekler doğduktan sonraki ilk günlerde bile kendi beşiklerinde yatabilirler. Bebek kendi beşiğinde: Sırt üstü yatırılmalı;
Yatakları sert olmalı;
Yatağında yastık ve benzeri yumuşak nesneler olmamalıdır.

 

Ayrıca, bebek karyolasının parmaklıkları çok geniş olmamalıdır. Yatağa yattığında, bebeğin ayakları ayakucuna gelmeli ve üst kısımda yer bırakılmamalıdır.

 

Anne-baba çocuğun odasını ayırırken kararlı olmalı

 

Öncelikle anne ve babalar odanın ayrılması sürecinde samimi, kararlı ve tutarlı olmalıdır. Böylece çocukların odalarında kendi başlarına yatma alışkanlığını kazanmaları daha rahat olacaktır. Çocuğun yaşına bağlı olarak çocuğa kendi odası ve kendi yatağının olduğu kararlı bir şekilde anlatılmalıdır.

 

Çocuğun uykuya hazırlanmasına dair aile kendi ritüelini oluşturabilir. Burada en sık karşılaşılan sorun çocuğun ya en baştan yatağına yatmak istememesi ya da yattıktan bir süre sonra ağlayıp anne babasının yanına gelmesidir. Böyle bir durum yaşandığında çocuk dinlenerek anlaşılmaya çalışılmalı, anne ve babanın evde olduğu ihtiyacı olduğu anda onu duyacakları konusunda güvence verilmeli, tekrar odasına götürülmeli ve başlarda gerekirse uykuya dalana kadar yanında kalınmalıdır.

 

Eğer korktuğunda ısrar ediyorsa çocuğun sarılarak yatabileceği birlikte seçilen, sevimli bir oyuncak da yardımcı olabilir. Karanlıktan korkan çocuklar için sevimli bir gece lambası ya da koridorda bir ışığın açık bırakılması da rahatlatıcı olabilir.

 

Çocuk bir daha ağlar ve yanlarına gelirse anne ve baba aynı tutumu devam ettirmelidir. Günler ilerledikçe yanında kalma süresi azaltılmalıdır. Bu süreçte anne ve babanın sabırlı olması, çocuk her ağladığında ya da yanlarına geldiğinde tekrar anne ve babayla uyumasına izin verilmemelidir.

 

Çocuğun anne babasıyla yatması bireysel gelişimini olumsuz etkiler

 

Çocuğun kendi odasında ve kendi yatağında uyuması bireysel gelişimi için çok önemlidir. Çocuğun ileri yaşlarda da anne babası ile aynı odada kalması onun kendi odasına sahip olmasının kattığı ayrışma, özgüven, bireysellik gibi kazanımlar ve sorumluluk duygusundan yoksun olmasına neden olacaktır. Aynı zamanda anne ve babayla uyumaya devam etmek, çocukta uyku problemlerine ve düzensizliklere neden olacak, bazı durumlarda ebeveynler ayrı odalarda yatmak durumunda kalacak, bu da eşlerin özel hayatlarını olumsuz etkileyecektir.

 

Eğer çocuğun kendi odasında uyumak yerine anne babasıyla uyumak istemesinin altında bir stres kaynağı varsa bunu anlamak ve müdahale etmek gerekir. Aksi halde odaları ayırma çabaları da sonuç vermeyecek, süreç çocuk için daha travmatik olacaktır.

 

Örneğin; yalnız kalmak istememe, çeşitli yaşam olayları (deprem, kazalar, hastalık, boşanma, sık anne baba tartışmaları, yeni bir kardeşin doğması ya da doğacak olması, kreşe başlama vb.), korku, güvende hissetme ihtiyacı, tuvalet ihtiyacından korkma gibi nedenler çocuğun anne babasıyla uyuma isteğinin altında yatan nedenler olabilir. Eğer böyle bir durum varsa önce bu durumun çocuğa yaşattığı kaygılar ortadan kaldırılmalı, sonra çocuk kendi odasında uyumaya alıştırılmalıdır.

 

Birbirinden güzel bebek ve çocuk odaları size en yakın Çilek mağazaları'nda.

 

Ücretsiz aile rehberlik hattımızdan yararlanmak için Pazartesi ve Çarşamba günleri 17:00-19:00 saatleri arasında 444 27 91 numaralı telefonumuzdan arayabilir ya da istediğiniz her an ailerehberi@cilek.com adresine elektronik posta yoluyla sorularınızı iletebilirsiniz.