{{loginMessage}}
{{registerMessage}}

İK POLİTİKAMIZ

Önceliği; üstün kalite hedefinden vazgeçmeyen, gelişmeye ve öğrenmeye açık, sürekli yenilik peşinde koşan, değişim ve farklılaşmaya inanan genç, dinamik ve katılımcı bireylerle bir ekip oluşturmak olan Çilek, en değerli varlığının insan kaynakları olduğuna inanmaktadır. Çilek’in başarısının arkasında, kaliteli ve mutlu insan gücü yatmaktadır. Çilek bu amaçla, çalışanların teknik ve davranışsal yetkinliklerinin geliştirilmesini sağlayarak, çalışanların yeteneklerine uygun kariyer planlarında ilerlemelerine katkı sağlar.

Neden Çilek?

NEDEN ÇİLEK?

1995 yılında mobilya şehri İnegöl’de kurulan Çilek, “Bir alanda uzmanlaşmak, her anlamda fark yaratmak” mottosuyla 25 yılı aşkın süredir ulusal ve uluslararası arenada başarılarını sürdürmektedir. ‘Çilek Odası’ konseptiyle bebek, çocuk ve genç¸ odası kategorisinde uzman olan Cilek, dünyaca ünlü¨ bir Türk mobilya markasıdır. Genç¸ Türk tasarımcılarıyla Dogˆu-Batı sentezinde evrensel dizaynları hayata geçiren Çilek bebek, çocuk ve gençlere yönelik eğlenceli ve temalı mobilya ve aksesuarlar ile oda atmosferleri tasarlamaktadır.

Belirli bir yas¸ grubuna özel tasarım ve üretim fikrini hayata geçiren Cilek, kendi sektöründeki I·LK marka olma özelliğine sahiptir. Tüm dünyada franchise modeliyle genişleyerek global bir marka olma yolunda hızla ilerleyen Cilek, 5 kıtada 66 ülkeye yayılan 444 satıs¸ noktasıyla 5 milyondan fazla çocuğun odasını süslemektedir.

İŞE ALIM PRENSİPLERİMİZ

Çilek’in temel yetkinliklerine, temel değerlerine ve kurum kültürüne uyma potansiyeli taşıyan, enerjisi yüksek, değişime ayak uydurabilecek kişileri, tarafsızlık ve fırsat eşitliği ilkelerini benimseyerek istihdam eder. Çilek ailesinin bir üyesi olmak için, müracaatınızı mevcut uygun pozisyonlarımızın yayınlandığı İş İmkanları sayfamızı ziyaret ederek veya CV’nizi ik@cilek.com adresine göndererek yapabilirsiniz.

İşe Alım Prensiplerimiz

ÇİLEK AKADEMİ

Gelişim için en değerli sermayesinin insan kaynağı olduğuna inanan ve bu alanda yatırımı sürekli büyütme felsefesiyle hareket eden Çilek, çalışanlarının yetkinliklerini geliştirmek üzere düzenli eğitimler vermektedir. Bu amaçla 2009 yılında kurulan Çilek Akademi ile çalışanların gelişimini desteklenmekte ve geleceğe hazırlamaktadır. Akademi’de işe yeni başlayan personelin oryantasyon eğitiminden eğitim ihtiyaçlarının analiz edilmesine, bu eğitimlerin planlanmasından gerçekleştirilmesine, değerlendirilmesi ve kayıt altına alınmasına kadar birçok faaliyeti bünyesinde gerçekleştirmektedir.

Staj İmkanları

Kış Dönemi (Lise Stajyerleri)
Lise staj başvuruları 01-31 Temmuz tarihleri arasında ik@cilek.com adresine CV (fotoğraflı) ve resmi staj formu gönderilerek yapılır. Adaylara 15 Ağustos tarihinde staja kabul edilip edilmediği bilgisi verilir. Kış dönemi stajı, okul dönemi olan Eylül – Haziran ayları arasında yapılır.

Yaz Dönemi (MYO/Üniversite) Stajları
Yaz dönemi (Meslek Yüksek Okulu / Üniversite Stajyerleri) Meslek Yüksek Okulu / Üniversite staj başvuruları 01 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında, ik@cilek.com adresinden alınmaktadır.

STAJ İMKANLARI

Çilek olarak lise, meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencilerine sağladığımız staj olanakları ile onların gelişimine destek vererek iş hayatına hazırlıyoruz. Mevcut stajyerlerimizle şirketimizin gelecekteki potansiyel insan kaynağını belirlemeyi hedefliyoruz. Kurumumuzda sadece resmi stajlar kabul edilmektedir; isteğe bağlı stajyer kabul edilmemektedir. Staj başvuruları ik@cilek.com adresine CV (fotoğraflı) ve resmi staj formu gönderilerek yapılmaktadır. Stajlar yaz ve kış olmak üzere iki dönemde yapılır.

Aşağıda belirtilen kriterlere göre stajyerler seçilir;

  • Öğrencinin en az 2.sınıfı (MYO için 1. sınıf) bitirmiş olması
  • Öğrencinin öğrenim gördüğü bölümün şirket iş süreçleri ile ilgili olması
  • Öğrencinin başarı düzeyi

Adaylara 20 – 31 Mayıs tarihleri arasında staja kabul edilip edilmediği bilgisi verilir. Yaz dönemi stajı Haziran – Eylül ayları arasında yapılır.